A mellkasfal sérülései
2006.01.06. 20:50
A mellkasfal fájdalma mindenki által ismert jelenség. A fájdalom hátterében gyakran áll sérülés. Az országos baleseti statisztikai adatok minden tizedik sérültnél mellkasi sérülést írnak le.
Gyógy-ír 2000
(Kisalföld)
A mellkasfal sérülései
A mellkasfal fájdalma mindenki által ismert jelenség. A fájdalom hátterében gyakran áll sérülés. Az országos baleseti statisztikai adatok minden tizedik sérültnél mellkasi sérülést írnak le. A mellkasfalat ért erőbehatás egy bonyolult élettani rendszerben okoz működési zavart. A kezdetben minimálisnak ítélt erőbehatás a beteget fokozatosan kialakuló mellkasi panaszok viszik orvoshoz
Életkori sajátosságból adódik a fiatalabb sérültek fájdalomtűrő képessége, akik "csak egy röntgenfilm miatt" jelentkeznek balesetsebészeti szakrendelésen. A középkorú és idős betegek közvetlenül a sérülést követően kérik szakvizsgálatukat, melynek oka a kornak megfelelő mellkasfali sajátságokból adódik.
A vizsgálat során észlelt zúzódások (hölgyeknél az emlő bevérzése), bordatörések komolyabb panaszokat okoznak, melyeket várnánk. A kisgyermekek rugalmas mellkasi vázrendszerrel rendelkeznek, náluk az ütések rendszerint töréseket nem okoznak. A mellkasfalat ért erők a belső szervekre tevődnek át, melyek súlyos belszervi sérüléseket okozhatnak. A sérülések következményei általában pár nap múlva jelentkeznek, ezért a kis betegek megfigyelése célszerű!
A középkorú és náluk idősebb sérültek hosszú lefolyású "betegségekbe" keveredhetnek. A bordák töréseit komolyan kell venni! Az első vizsgálatnál készült mellkasröntgen néha törést nem igazol, de a mély légvételre jelentkező mellkasi fájdalom erre utal. A fájdalom miatt a légvételek felszínessé válnak, a tüdő nem tud megfelelő mértékben szellőzni. A rosszul működő tüdőterületeken a légcsövek által termelt váladék nem tud kiürülni. A bentrekedt nyák jó táptalaj a kórokozóknak! Akik dohányoznak, azok elősegítik a légutak károsodását, náluk a mellkasfali sérülés által keltett szövődmények hatványozottabban jelentkeznek. Célszerű a dohányzás teljes elhagyása!
Az életkor előrehaladtával a mellkas merevebbé válik, mozgásai beszűkülnek. A tüdőállomány is magán hordozza az életkori sajátosságokat (idült hörghurut, tüdőtágulat, stb.), a sérülések fokozott panaszokkal járnak. Sérülések természetesen mindenkit érhetnek, de korai kezeléssel a kései panaszok megelőzhetők, a szövődmények elháríthatók. Egészségünk védelmében itt is sokat tehetünk! Mellkasfali sérülést követően azonnal jelentkezzünk szakorvosnál, hogy a sérülés mértékét megállapíthassa, és a korai kezelést meg tudja kezdeni.
A többszörös bordatörések kórházi megfigyelést és kezelést igényelnek! Egy vagy két borda törését járóbetegként is kezelhetjük (természetesen a beteg korát és általános állapotát figyelembe véve). Fájdalomcsillapítók adása mellett nyákoldó készítményeket javaslunk, néha antibiotikum adása is szükséges. Jótékony hatású a kamillás gőz belélegzése! A légutak aktív nyitvatartására luftballon fújása szükséges. Az egyéni légzésterápiával sokat tehetünk a szövődmények kialakulása ellen!
Ha a bordák sérülése a mellkas alsó területeire terjed, akkor a has gondos vizsgálata is szükséges. Ha idegenkedünk ettől, vessük alá magunkat egy orvosi vizsgálatnak! Aki kórházi megfigyelés után elhagyja az intézményt, az azt hiheti, hogy ez egy felesleges időtöltés volt. Ne higgye! A kórházban történt vizsgálatok az ő érdekében történtek! Természetesen (szerencsére) a kisebb mellkasfali sérültek vannak nagyobb számban. A gyógykezelésben a betegnek is aktívan részt kell venni! A korán megkezdett orvosi kezelés és a beteg aktív együttműködése esetén számíthatunk korai sikerre. Ez a beteg egészsége.
Dr Pellek Sándor
|