Magyar fotók Berlinben
Forrás: MTI 2008.02.22. 19:37
Perzselő szemek címmel Győr, Budapest és New York után Berlinbe érkezett egy magyar katonaorvos Afganisztánban készített páratlan fotóinak kiállítása. Pellek Sándor alezredes az MTI-nek pénteken elmondta: 2003 és 2006 között három periódust, összesen mintegy másfél évet töltött Afganisztánban.
Perzselő szemek címmel Győr, Budapest és New York után Berlinbe érkezett egy magyar katonaorvos Afganisztánban készített páratlan fotóinak kiállítása. Pellek Sándor alezredes az MTI-nek pénteken elmondta: 2003 és 2006 között három periódust, összesen mintegy másfél évet töltött Afganisztánban.
A legelső magyar orvosi alakulat tagjaként 2003 márciusában érkezett Kabulba, ahol nem kórházban, hanem egy sürgősségi mentő csoportnál dolgozott.
Akkoriban még "civil" emberként vett részt az afganisztáni misszióban, s győri orvosként nem tartozott a honvédség kötelékébe. A fotózás már korábban is a hobbija volt, s elhatározta: orvosi munkája mellett megpróbálja dokumentálni az Afganisztánban eltöltött időt, azokat a pillanatokat - mindenekelőtt emberi tekinteteket -, amelyekkel minden nap találkozott.
Több ezer felvételt készített, s azok rendszerezése után alakult ki az a témakör, amely a kiállítások anyagait nyújtotta. Afganisztáni ars poéticája az volt: katonaemberként szeretett volna egyfajta uniformizálható emberi tulajdonságot bemutatni. "De uniformizálhatónak a XXI. században csak az emberi tekintetet látom" - fogalmazott az alezredes, hozzátéve: minden nép esetében egy dolog tiszta csak, s az a tekintet.
A berlini magyar nagykövetségen rendezett mostani, március végéig tartó bemutató egyébként immár a hatodik kiállítás. A sorból kiemelkedett, hogy 2006-ban a New York-i ENSZ-palotában is bemutatták fotóit, s a közgyűlés őszi ülésszakához "csatolt" tárlatot nagy elismerés fogadta.
Pellek Sándor elmondta, hogy egy-egy kiállításon nem ugyanazokat a képeket mutatja be. Szavai szerint az afganisztáni képsort úgy kezeli, mint "szél a homokot", azaz kiállítása is állandóan változtatja formáját, mint a homok. Általában - mint most Berlinben is - 90-100 fotót mutat be. Az eddigi legnagyobb kiállítása egyébként szülővárosában, Győrben volt 255 bekeretezett fotóval. A jövőt illetően több felkérése is van, a közeli időszakban a budapesti Nemzeti Színházban tervez kiállítást, s az amerikai Ohio államból kapott "sürgős kérést" fotóinak bemutatására.
Pellek Sándor alezredes jelenleg a Honvédelmi Minisztériumhoz tartozó Állami Egészségügyi Centrum szív-, ér- és mellkassebészeti osztályán a tüdősebészeti csoportot vezeti. Munkája mellett igyekszik minél többet utazni, s rendszeresen fotózni. Elmondta, fő törekvése az, hogy az emberiség nagy veszteségeit fotódokumentációk útján mutassa be, kezdve Pearl Harbortól a holokausztig. Szavai szerint mindkettőből rendkívül értékes anyagot állított már össze, de az még nem került bemutatásra.
Afganisztánban azóta nem járt, de készül vissza. Arra a kérdésre, hogy mikor lesz béke a közép-keleti országban, a magyar fotóművész-katonaorvos Kemal Atatürk volt török államfő azon mondatával válaszolt, amelyet egyébként kiállítása alcímének választott: "Béke otthon, béke az egész világon."
Forrás: MTI
|